Bezoek eens een kerk…

Gaat u de komende dagen nog op vakantie? Of, blijft u gewoon thuis? Bezoek eens een kerk… Neen, niet zomaar als een toeristische attractie, maar durf een stil te worden en na te denken over de betekenis van alles wat u ziet. Stap voor stap! Enkele gedachten… U staat voor de hoofddeur. Verwijst naar de zichtbare uitnodiging van God, gericht tot ieder mens, om binnen te komen en Zijn aanwezigheid op het spoor te komen. Een kerk binnengaan is dan ook: de Heer in jezelf te laten binnenkomen. Het ‘portaal’ is de overgang van de buitenkant naar de binnenkant. Het was de plaats waar de doopleerlingen zich verzamelden om – tijdens de paasnacht – te worden opgenomen in de kerkgemeenschap. Vlakbij het portaal staat de doopvont en het wijwater, waar christenen het kruisteken mee maken om te herinneren aan het feit dat ze christen zijn. Eenmaal binnen zien we de grote ruimte. Vele kerkgebouwen hebben al eeuwenlang, generaties na generaties, mensen ontvangen in vreugde of verdriet. De architectuur van het gebouw is vaak bepaald door de creativiteit van de bouwers. Maar het grondplan van de meeste kerken doen denken aan een kruis: groot
middenschip met twee zijbeuken. Teken van het lijden, dood en verrijzenis van Christus. De meeste kerken zijn ‘georiënteerd’, dat wil zeggen, gericht op het oosten; de plaats van de opkomende zon. Symbool bij uitstek van de opgestane Christus, de belofte van nieuw leven. Je maakt zo, op symbolische wijze een tocht van duisternis, naar licht, van dood naar leven!

Op uw tocht zullen de ogen ongetwijfeld aangetrokken worden door ‘vensters van licht’. Schitterende gebrandschilderde ramen met de afbeelding van Bijbelse taferelen, uit het leven van Jezus, maar ook van heiligen. Op de pilaren zien we twaalf geschilderde kruisen, verwijzend naar de twaalf apostelen, de twaalf stammen van Israël en aan de twaalf zalvingen die de bisschop uitvoert bij de kerkwijding. Vooraan in de kerk, op een hoger gelegen deel ziet u de belangrijkste elementen: het altaar en de lezenaar (ambo). Daar wordt eucharistie gevierd. Daar ontmoet de kerkgemeenschap haar God: in het Woord en in het Brood. Daar wordt de grenzeloze liefde van God zichtbaar. Ergens in die omgeving ziet u ook het ‘tabernakel’. Een kleine kluis, waar de geconsacreerde hosties in worden bewaard. Een kleine olielamp duidt op de aanwezigheid van het H. Sacrament. Dat wil zeggen: Jezus Christus is blijvend aanwezig
onder Zijn mensen. Op deze wijze zal het bezoek een ware ontdekkingstocht zijn, een verrijking van uw vakantie.

Reacties zijn gesloten.

Ondersteund door WordPress | Thema: Baskerville 2 door Anders Noren.

Omhoog ↑